یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸

+A
- A

تاریخ: ۱۵:۳۳:۰ ۱۳۹۷/۱۲/۸ چهارشنبه
امتیاز: ۰
تعداد بازدید: ۵۷
دیدگاه ها: ۰
برچسب ها: اسلایدر | اخبار کلی |
عنوان خبر : تفاهم نامه تسهیلات ارزان قیمت کمکهای فنی و اعتباری موضوع تبصره 18 قانون بودجه سال 97 امضا شد

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی خوزستان، در نهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خوزستان در سال 97که راس ساعت 11 صبح روز چهارشنبه مورخ 8اسفندماه در محل سالن شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار گردید به ارایه سه دستور کار پرداخته شد.

در این جلسه آقای امید حاجتی ریاست سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی اظهار داشتند:

علاوه بر تکالیفی که از سطح ملی بر عهده ما گذاشته شده است و با توجه به شرایط خاصی که استان در آن به سر می­برد ازجمله تحریم و وضعیت نامناسب اشتغال است. در همین راستا در سال گذشته ظرفیت خیلی خوبی برای حوزه صنایع کوچک و خدمات با اعتباری حدود 500 میلیارد تومان وپرداخت تسهیلات ارزان قیمت با متوسط سود  8  درصد ایجاد کردیم که تجربه بسیار خوبی بوده است.

وی افزود: همانند سال گذشته جهت خروج از رکود و رونق بخش‌های اقتصادی استان تفاهم نامه کمکهای فنی و اعتباری با استفاده از منابع تبصره 18 درقالب یارانه سود تسهیلات به واحدهای تولیدی با بانک‌های عامل (ملی، انصار و صندوق کارآفرینی امید) منعقد میگردد. امسال ظرفیت اعتباری را به 2هزار میلیارد تومان برای بخش­های مختلف در صنعت، کشاورزی و خدمات از جمله صنعت گردشگری و حوزه it  مرتبط با موضوعاتی که اولویت ما هستند؛ توسعه دادیم.

وی ادامه داد: صندوق کارآفرینی امید بعنوان صندوق عامل جهت توسعه پایدارتولید انرژی خورشیدی و توانمندسازی جامعه روستایی در مجموعه روستاهای هدفی که از شمال تا شرق استان واقع شده اند و با اولویت وزرات نیرو برای تولید انرژی خورشیدی معرفی شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی اعلام کرد: تفاهم­ نامه ه­ای که ما با بانک ملی داریم به دو قسمت تقسیم شده که در قسمت اول جهت اجرای حدود 100 پروژه مشارکت عمومی با بخش خصوصی است و در واقع بهره مندی از ظرفیت بخش خصوصی در جهت تکمیل پروژه­های نیمه تمام دولتی است، به عبارت دیگر در صورتی که تقاضای بخش خصوصی وجود داشته باشد بجای اینکه دولت هزینه انجام پروژه را تقبل بکند از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می­شود. و برای ایجاد مشوق­های لازم بخشی از تسهیلات ارزان قیمت را به سمت مشارکت­های عمومی و خصوصی سوق داده شده است. این کار طبیعتاَ کمک به کنترل تورم نیز خواهد کرد چون هر چقدر بتوانیم نقدینگی سرگردان در جامعه را به سمت مسیر صحیح توسعه هدایت کنیم،  از اثر مخرب دلالی وواسطه­گری برای جامعه اقتصادی جلوگیری می­شود و  قسمت دوم جهت اعطای تسهیلات در بخش صنعت (واحدهای کوچک و متوسط) را شامل می­شود که عمدتاً برای شرکت­ها و واحدهای مستقر در شهرک­های صنعتی  و واحدهای کوچک مدنظر است.

حاجتی گفت: برای بانک انصار با توجه به اینکه  بانک خصوصی است وضوابط آن آسان­تر است. این بانک بعنوان بانک عامل برای حمایت از طرح‌های بزرگ مقیاس در بخش صنعت و خدمات با اولویت  طرح‌های دارای  ویژگی‌های صادرات محوری، جایگزین واردات، و یا طرح هایی که امکان ایجاد فرصت‌ها و ظرفیت‌های جدید در استان ایجاد کنند انتخاب شده است.

امید حاجتی ادامه داد:همچنین با ایجاد یک فرایند نظارتی قوی در اعطای این تسهیلات سعی براین است که پروژه­‌ها راشناسایی کنیم که دارای ویژگی‌های مثبت و تاثیرگذار پیش گفته باشد.تفاوت بارزی که این منابع با منابع اختصاص داده شده برای طرح‌های کارگروه اشتغال دارد این است که معمولاَ در کارگروه اشتغال موضوع مهم در انتخاب طرح میزان اشتغال زایی طرح است، که به این دلیل که متقاضیان دنبال آن هستند که تسهیلات مناسب­تری دریافت کنندممکن است باعث ارائه آمار وارقام غیرواقعی از سوی متقاضی در تولید و اشتغال شود. در حالی که  برای توزیع  منابع کمکهای فنی اعتباری تبصره 18 براساس وجود بازار تقاضا و با اولویت بازار خارجی، در جهت پایدار کردن تولید پیش می‌رویم ومقدار اشتغال ایجاد شده به عنوان یک اشتغال پایدار محسوب میشود.

در خاتمه ایشان گفت:برای حل معضل بیکاری در استان خوزستان که به عنوان یکی از اساسی­‌ترین معضلات در چند سال اخیر گریبان­ گیر جوانان و فارغ تحصیلان ما بوده ، ان شاالله با تلاشی که در حال  انجام است و با همکاری مجموعه بانک­ها و دستگاه­های اجرایی و استانداری بتوانیم این تسهیلات را در مسیر اهداف پیش­بینی شده قرار داده و شاهد پیشرفت استان باشیم.


{
برای دانلود فایل باید در سایت ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید
like می پسندم
dislike نمی پسندم
دیدگاه ها
  • اولین نفری باشید که نظری می دهید!
پیام رهبری
قانون بودجه سال 1397 کل کشور
نرم افزار سالنامه آماری استان خوزستان
سالنامه آماری استان خوزستان 1396
loading...

لطفا منتظر بمانید...